fbpx
Sebarozvoj

Vedie konštelácie: Sú rozšíreným pohľadom na realitu

Konštelácie môžu človeka posunúť, je to však len na ňom, hovorí v rozhovore MILAN LIBIAK, ktorý má certifikát na vedenie konštelácií a pôsobí v Banskej Bystrici v združení Súlad.

Počas rodinných konštelácií majú ľudia rôzne pocity. Ako môžeme veriť, že tieto pocity nie sú len nejaká sugescia, ale sú relevantné, že niečo pravdivého ukazujú? Ako sa v tom človek má vyznať, keď je na konšteláciách prvýkrát?

Dôležité je vypnúť hlavu a vnímať celým telom. Telesné pocity sa nedajú oklamať, sú pravdivé. Ak ale do pocitov zasiahne hlava, snažíme sa ich často pretvoriť či racionalizovať. Bert Hellinger, zakladateľ konštelácií, existenciu pocitov pri nich vysvetľuje tým, že všetci ľudia sú prepojení cez jednu veľkú dušu. Niekto iný by to mohol nazvať podvedomie či kvantové pole.

Milan Libiak
Milan Libiak

Existujú nejaké vedecké dôkazy, že konštelácie fungujú? Môžu sa konštelácie mýliť?

Neviem o vedeckých dôkazoch, poznám len dôkazy z praxe. Konštelácie vnímam tak, že nám ponúkajú rozšírený pohľad na realitu prostredníctvom tela a pocitov. Možno je ťažšie uveriť v našom materialistickom svete takýmto veciam, ale máme od klientov spätné väzby, že po návšteve konštelácií sa ich životné osudy pohli želaným smerom. Samozrejme, konštelácie môžu klientovi ukázať iný pohľad alebo uvoľniť vzťahové väzby, tým spôsobia zmeny v jeho prístupe k riešenej situácii. Ak klient vo svojom reálnom živote nenasleduje túto zmenu, jeho život sa postupne vracia do starých koľají. Na takýto scenár mám tiež množstvo príkladov.

Keď človek vstúpi do konštelácie, stáva sa pomerne zraniteľným, a terapeut, ktorý konšteláciu vedie, má nad ním pomerne veľkú moc. Čoho by sa mal vyvarovať, aby svojim klientom neublížil?

Zakladateľ konštelácií Bert Hellinger a môj učiteľ Jan Bílý hovoria o tom, že pri konšteláciách tak ako v živote sme súčasťou niečoho väčšieho. Väčšieho celku, ktorý nás presahuje a my nasledujeme jeho proces. To je úloha terapeuta, ktorý citlivo reaguje na pohyb a dianie v konštelácii. Moja skúsenosť je taká, že terapeut vníma proces, udržiava bezpečný priestor a kladie dôraz na vytváranie rovnováhy   v konštelácií. Ak sa terapeut príliš presadzuje, vývoj konštelácie sa cyklí a konštelácia môže strácať dynamiku.

Človek, ktorý chce pomocou konštelácie náhľad na svoj problém, nie je súčasťou konštelácie. Na celý priebeh sa pozerá z pozície pozorovateľa. V prípade jeho súhlasu sa v záverečnej časti konštelácie môže vymeniť so svojim zástupcom a precítiť si pozitívny stav.

Sú ľudia, ktorých by ste do konštelácie neprijali?

Vstup do konštelácií je dobrovoľný. Človek môže odmietnuť rolu, do ktorej bol požiadaný. Nie je vhodné aby sa konštelácií zúčastnili ľudia, ktorí berú antidepresíva alebo vážnejšie psychicky chorí. Medikácia môže zabrániť precítenie role v konštelácii alebo môže vytvoriť iné problémy.

Ako sa človek môže stať terapeutom schopným zodpovedne viesť konštelácie?

Môj učiteľ Jan Bílý bol priamym žiakom Berta Hellingera a Osha a viac ako 25 rokov vedie konštelácie predovšetkým v Prahe. Mňa konštelácie priťahujú 15 rokov a osobnou skúsenosťou som prešiel mnohokrát. Skúsenosti z konštelácií som vnímal ako súčasť môjho osobného rozvoja. Na tomto základe som absolvoval ročný výcvik, dohromady viac ako 200 hodín teórie a praktického stavania konštelácií a iných cvičení. K tomu literatúra a priama prax dva roky.

Ak som laik a prvýkrát si chcem vyskúšať konštelácie, ako si mám nájsť vhodného terapeuta, aby som sa nedostal do rúk niekomu, kto mi môže ublížiť, alebo kto nebude schopný mi pomôcť?

Najdôležitejší je asi osobný pocit z terapeuta. Preto je veľmi vhodné sa s ním dopredu stretnúť, porozprávať sa, zistiť, či mi sedí ako človek a či mu môžem alebo dokážem dôverovať. Alebo je možnosť ísť na konštelácie ako účastník, pozorovateľ. Ja osobne si vyberám terapeutov aj na základe odporúčaní. Ale dôležitá je osobná skúsenosť, tak ako so všetkým.

Bert Hellinger ešte stále vedie rodinné konštelácie, aj keď má už naozaj úctyhodný vek. V posledných rokoch ich vedie napríklad pred plným divadlom, alebo ich nahráva a dáva na internet. Nie je to problematické vzhľadom na fakt, že klienti na konšteláciách často rozoberajú veľmi intímne problémy?

Predpokladám, že klienti, ktorí sú nahraní na CD nosičoch alebo na Youtube, so zverejnením svojich konštelácii súhlasili, myslím si, že bez toho by to Bert Hellinger nezverejnil. Vyjadrujem obdiv a uznanie všetkým takýmto klientom, ktorí dokázali verejne otvoriť svoje citlivé témy, ktoré sa mnohokrát dotýkajú aj nás. Takýto odvážni ľudia vytvoria príležitosť pre ostatných, ktorí podobné problémy majú a môžu sa ich prostredníctvom na ne pozrieť a hľadať svoje vlastné riešenia.

Poďme ale k tej situácií, keď Hellinger vedie konštelácie pred plným divadlom. Jeho klienti síce dopredu mohli súhlasiť, nemôžu ale vedieť, čo ich konštelácia prinesie, nakoľko intímna, hlboká či emočné náročná bude.

Súhlasím s tým, že pri konšteláciách nikdy nevieme, čo sa objaví. Odkrýva sa väčšinou to, čo nás zaťažuje a je skryté. Ak sa rozhodneme vidieť, konštelácie nám to pomôžu vyniesť na svetlo. Môžu to byť citlivé témy emočné, osobné, generačné, za ktorými sa skrýva naša schopnosť spoznať, uvoľniť a ísť bez záťaže ďalej. Je na každom z nás aké prostredie si na to vyberieme.

Páčil sa Vám tento článok? Podporte nás!

Kľúčové slová:

rozhovor, terapia

Profil autora:

Viedol Sokratov inštitút, je šachový veľmajster a vyštudovaný evanjelický teológ.

Názory

Tomáš Kušnír

Nečakané spojenectvá môžu vzniknúť kdekoľvek

Dva roky a dvaja ľudia, ktorí ešte mohli žiť. Juraja a Matúša som nepoznal. Do Teplárne som nechodil a v tom čase som nežil v Bratislave. Napriek tomu som sa vďaka svedectvám ich blízkych dozvedel, ako milovali život a žili v láske. Majú dnes kvír ľudia na Slovensku väčší pocit bezpečia?

ivana-polackova
Ivana Poláčková

Zachráni spojenie vedy a umenia ľudstvo?

Pred pár dňami som v rakúskom Linzi, meste vedy a kultúry, prevzala pre našu mimovládnu organizáciu Živica a jej platformu Hurá von! čestné ocenenie v rámci prestížnej európskej ceny European Union Prize for Citizen Science. Nielen samotné ocenenie, ale celý galavečer ma utvrdil v tom, že prepájať umenie s vedou a umelou inteligenciou (AI) vo vzdelávaní je možno ešte dôležitejšie ako sme si mysleli.

Andrea Uherková

Čo mi dala Cesta hrdiniek SNP?

Začiatkom augusta sme si s kamarátkou naložili na plecia ťažké turistické batohy, aby sme s nimi prešli dvesto kilometrov z Devína do Trenčína po „Ceste hrdiniek SNP“ – ako sme si ju premenovali. Tušila som, čo nás čaká, lebo sme celú trasu prešli pred pár rokmi, len v opačnom smere – z Dukly na Devín. Čo ma naučilo putovanie po Slovensku? Prečítajte si moje zápisky z cesty.

marie-stracenska
Marie Stracenská

Fontánky s vodou na pitie by mohli byť aj v našich múzeách a galériách

Vonku je cez tridsať stupňov Celzia. Lekári radia – nezabúdajte piť. Ak trávite deň poznávaním mesta, človek potrebuje aj litre vody. Väčšina ľudí, ktorých som stretla na nedávnej ceste po americkom východe, mala fľašu v ruke alebo v batohu.

marie-stracenska
Marie Stracenská

Jeden nikdy nevie

Fascinuje ma, že píšeme rok 2024 a médiá seriózne publikujú vyjadrenia človeka, ktorý na vlastné oči videl, že Zem je guľatá. A to na dôkaz toho, že vysoký štátny úradník sa mýli. Mám pocit, že sa mi sníva. To akože potrebujeme, aby nám niekto reálne demonštroval, že elektrina kope na dôkaz existencie prúdu alebo potrebujeme vidieť vybuchnúť dynamit, aby sme uverili, že trhaviny majú explózne účinky?

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner