fbpx
Enviro

Viete správne triediť odpad? Otestujte sa v kvíze

Odpady sú horúca téma a prednášky a workshopy o zero waste sú pravidelne vypredané. Mnohí z nás však nemajú jasno v niektorých otázkach týkajúcich sa triedenia odpadu. Vybrali sme pre vás dilemy, s ktorými sa ľudia obracajú na spoločnosť NATUR-PACK, ktorá zabezpečuje triedený zber odpadu v mnohých mestách na Slovensku. Odpovedzte na 10 otázok o triedení a zistite, ako na tom ste.

Kam mám hádzať staré zubné kefky?

zubna-kefka unsplash.com
Correct! Wrong!

Zubná kefka sa skladá z viacerých materiálov, ktoré sa od seba nedajú oddeliť. Kefka je často pogumovaná, štetinky sa nedajú odseparovať, partí preto do zmesového odpadu. Ak chcete dať svojej kefke druhú šancu, môžete sa pozrieť na projekt Kolokefka a zapojiť sa jej odovzdaním na zberných miestach (ale pozor, nie všetky kefky sa dajú odovzdať) - viac info na https://ekovir.sk/projekty-ekoviru/kolokefka

Kam vyhodiť plastový obal od zubnej pasty či farby na vlasy, keď je tuba síce maximálne vytlačená, ale predsa len obsahuje zvyšky?

zubna pasta pixabay.com
Correct! Wrong!

Obaly od kozmetiky, šampónov atď. sú zvyčajne z HDPE plastu a patria po PET-kách k dobre recyklovateľným plastom. Netreba ich špeciálne vyplachovať, samozrejme ani dávať na recykláciu plné. Normálne ich môžete využívať a potom vyprázdnené dať do žltej nádoby na plasty.)

Kam patria obaly z vajec a rolky z toaletného papiera?

toaletny-papier pixabay.com
Correct! Wrong!

Obaly z vajec a rolky z toaletného papiera predstavujú vo všeobecnosti posledné stupne recyklácie papiera, vlákna papiera a lepenky sú už tak krátke, že pri spracovaní ťažko na seba viažu ďalšie vlákna, tak, aby bola zachovaná pevnosť a kvalita nového papiera, preto ich už do modrého kontajnera na ďalšiu recykláciu nedávame. Vhadzujeme ich do zmesového odpadu, prípadne kompostujeme. Papier sa dá totiž recyklovať v priemere 5 - 8-krát. Naopak, v bioodpade, resp. v komposte sú veľmi dobrou zložkou, najmä pri domácich kompostéroch, kde je veľa odpadu zo zeleniny, ovocia - šupky a pod., ktoré zvyšujú vlhkosť. Obaly z vajec a rolky z papiera tam môžeme pridať, pretože túto vlhkosť dobre nasajú a samy sa rýchlo rozložia. Ak by ste nemali veľký domáci kompostér, ale iba domáci vermikompostér s dážďovkami, vtedy sa tieto obaly môžu do nich natrhať na kúsky. V prípade, že tieto obaly obsahujú aj farebné etikety na nich nalepené, je lepšie tieto etikety odstrániť, pretože bývajú z iného materiálu a aj farbené a prilepené lepidlom.

Treba oddeliť kovový vrchnák pred vhodením fľaše do kontajnera na sklo?

triedenie-odpadu-sklo archív čierna labuť
Correct! Wrong!

Nie je to nutné. Ak tak však urobíte, je aj to dobre a v poriadku. Vrchnáky z kovu potom môžete vhodiť do kovov a plastové do žltého kontajnera. V procese recyklácie skla sa s vrchnákmi vedia veľmi pekne vysporiadať. Samotné etikety či zvyšky horčice sklu pri recyklácii nevadia. Kovy sa od skla oddelia a nálepky a malé nečistoty pri teplote tavenia 1600°C zhoria. Problém pri recyklácii robí skôr to, čo sa podobá na bežné sklo, no má iné vlastnosti – porcelán, bezpečnostné lepené sklo, autosklo, keramika.

Kam patria staré CD nosiče?

cd Mick Haupt / Unsplash
Correct! Wrong!

CD nosiče sú z polykarbonátového plastu potiahnutého špeciálnou vrstvou obsahujúcou mikrofilm z hliníku, zlata a titanu, do ktorej sa uložili dáta. Táto vrstva sa z CD nedá len tak jednoducho oddeliť a preto CD-čka nie sú vhodné na recykláciu. V súčasnosti je to nerecyklovateľný materiál a nepatrí do triedených zložiek odpadu. Ideálnym riešením by bolo odniesť CD-čka do elektroobchodu, aby sa následne spracovali, nakoľko odvezením CD nosiča na skládku hrozí, že sa obsah vrchného mikrofilmu poškodí a kontaminuje pôdu. Pri spaľovaní zas dochádza k strate využiteľných surovín, ktoré sme s veľkou energetickou náročnosťou vyťažili z prírody. Plastové vrchné obaly z CD-čiek však do žltého kontajnera vhodiť môžete.

Kam NEhádzať staré vypálené žiarovky?

ziarovky pixabay.com
Correct! Wrong!

Záleží na tom, o akú žiarovku či žiarivku sa jedná. Klasické staré žiarovky pre všeobecné osvetlenie a halogénové žiarovky patria do komunálneho odpadu. Lineárne a kompaktné žiarivky, vysokotlakové a nízkotlakové výbojky a LED svetelné zdroje patria na zberné miesta. Ak si nie ste istý, kam vaša "žiarovka" patrí, pomôže vám stránka http://ekolamp.sk/

Kam patrí termopapier, napríklad účtenky alebo cestovné lístky?

blocky pixabay.com
Correct! Wrong!

Bločky z termopapiera nie sú vhodné na recykláciu, patria teda do zmesového odpadu. Keď však omylom nejaké účtenky do papiera vhodíte, problém pri jeho recyklácii to v malom množstve nespôsobuje. Ak by ho tam však vyhodil nejaký hypermarket vo veľkom množstve, mohlo by to vadiť. A ako spoznáte účtenku z termopapiera? Ak ju položíte na tvrdú podložku a viete do nej nechtom či tupým predmetom urobiť viditeľnú čiaru, jedná sa o termopapier.

Kam hádzať molitan?

molitan pixabay.com
Correct! Wrong!

Molitan v malom množstve patrí do zmesového odpadu a vo veľkom na zberný dvor. V súčasnosti sa nedá recyklovať.

Čo robiť s papierovým pohárikmi na kávu, ktoré majú steny zvnútra potiahnuté plastovou vrstvou?

Photo by Takahiro Sakamoto on Unsplash
Correct! Wrong!

Poháriky na kávu sú plastovou vrstvou podlepené celé a oddeliť z nich papierovú zložku v bežnom recyklačnom procese nie je možné. Je na to potrebný špeciálny postup, preto žiaľ patria do komunálneho zmesového odpadu. Z hľadiska analýzy životného cyklu jednorazových pohárov na teplé nápoje najlepšie vyšiel taký ten klasický tenučký plastový pohárik. Ideálne je samozrejme nosiť si svoj opakovane použiteľný pohár.

Treba z plastovej fľaše oddeliť etiketu?

recyklacia-pet-flias archív čierna labuť
Correct! Wrong!

PVC etiketa natiahnutá na celej fľaši zvaná „sleeve“ (napríklad na detských nápojoch) robí v procese recyklácie PET fliaš veľký problém. PVC sa pri príprave materiálu správa rovnako ako PET, avšak má iné tepelné vlastnosti a môže poškodiť celý výrobok z recyklovaného plastu. PVC etiketa sa zle odstraňuje, ak je fľaša zlisovaná v balíku. Takéto fľaše končia v spaľovni alebo na skládke. Iné etikety je dobré odstrániť, ale nie je to nutné, nakoľko nože v drviči ich v celku aj s vrchnákom a etiketou rozstrihajú na menšie kúsky pripomínajúce vločky. Ľahkú etiketu od tela fľaše odsaje vzduch a plastové vločky potom smerujú do práčky. Vo vode so saponátom, soľou a odpeňovačom ich pri teplote zhruba 70 stupňov zbavia všetkých nečistôt. Nemusíte sa teda obávať, že ak vám vo fľaši ostalo trocha zvyškov, už ju nebudú môcť zrecyklovať. O recyklácii PET fliaš si môžete prečítať tu - https://ciernalabut.sk/5115/z-pet-flias-sa-robia-plienky-vlakna-aj-rury-a-iba-cast-sa-pouzije-na-vyrobu-novych-flias-boli-sme-sa-pozriet-v-zavode-na-recyklaciu/

Bonusová otázka: Kam hádzať kartónovú krabicu od pizze?

pixabay.com

Please select 3 correct answers

Correct! Wrong!

Odpoveď záleží na tom, či je krabica čistá alebo znečistená. Mastná či znečistená krabica patrí do zmesového komunálneho odpadu. Ak máte doma dážďovkový kompost, natrhaný kartón vám môže poslúžiť na sanie vlhkosti z kompostu. Čistá krabica bez mastnoty a zvyškov jedla patrí do papierového kontajnera. Dôležité je však krabicu zošliapnuť alebo poskladať, aby nezaberala zbytočne veľa miesta.

Viete správne triediť odpad? Otestujte sa v kvíze
Bravó, triedenie odpadu máš v malíčku!

Gratulujeme, tvoje znalosti o triedení odpadu sú na vysokej úrovni. Kiežby bolo na svete viac takýchto ľudí. Zozdieľaj tento kvíz so svojimi priateľmi a nauč ich triediť správne 😉
Ešte sa máš čo učiť

skladka

Triedenie odpadu síce nie je raketová veda, nie je to však ani v mnohých prípadoch úplne jednoduché, čoho dôkazom sú aj tvoje odpovede na naše otázky. Veríme, že ti kvíz pomohol naučiť sa niečo nové a svoje základné znalosti pozdvihnúť na superschopnosti 😉 Zdieľaj ho aj so svojimi kamarátmi a pomôž im rozšíriť si obzory!

Share your Results:

Myslite vždy nato, že najlepší odpad je ten, KTORÝ NIKDY NEVZNIKNE. Premýšľate predtým, ako niečo kúpite a snažte sa zbytočné obaly a odpady minimalizovať. Triedenie je dôležité, ale nulový odpad ešte dôležitejší 😉

Profil autora:

Vyštudovala environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte UK a “Environmental Policy” program na AINOVA v Svätom Juri. V CEEV Živica pôsobí na rôznych pozíciách od roku 2002. Absolvovala stáž v partnerskej ekoporadni v rakúskej organizácii “die umweltberatung”. Je certifikovaná “eko-upratovačka”  a mestská včelárka. Momentálne je zodpovedná za Ekoporadňu Živica a mestské včely.

Názory

zuzana-gallayova
Zuzana Gallayová

Čierny Peter v riaditeľni

Premýšľam, ako rýchlo sa premenili školy na kasárne – po bránu je iný svet. Za ňou hromadná doprava, kiná, akvaparky, nákupné centrá.

zuzana-gallayova
Zuzana Gallayová

5 šarišských trikov pre učiteľov

Ako rodič viem, že sa nás na to, či máme počítač, aké máme pripojenie, dáta a podobne nik nepýtal. Ani na jar. Ani teraz. A to máme šťastie, že máme s manželom obaja prácu, sme „stredná trieda“ s jedným dieťaťom.

kristina-hudekova
Kristína Hudeková

Laznícka komunikácia

Ráno na zastávke autobusu na zaježovských lazoch.

marie-stracenska
Marie Stracenská

Pripadá mi, že sa rúham

Cítim sa tak ráno, keď vstávam, aj večer pred zaspatím.

zuzana-gallayova
Zuzana Gallayová

Blyskotavé záblesky alebo ako sa nevrátiť v škole do starých koľají

„Presunúť učivo a dobehnúť ho v ďalšom roku…“ No. Dúfam, že to bude inak. O zmene obsahu a formy výučby a celej škále problémov školstva sa už povedalo snáď všetko. Už len začať.