fbpx

Tomáš Kušnír

Pracuje v Lige za ľudské práva ako manažér komunikácie. Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Počas štúdia pôsobil ako editor na spravodajskom webe TASR, neskôr prešiel do online redakcie denníka SME. Bol súčasťou americko-slovenského projektu zameraného na boj s dezinformáciami, v rámci ktorého vycestoval na Marylandskú univerzitu v USA.

Vlad Jackovyj

Študent žurnalistiky na Univerzite Komenského v Bratislave. Momentálne brigáduje v televízii TA3. Je zakladateľom iniciatívy Rada Ukrajinskej Mládeže na Slovensku, spoluorganizátorom nedeľných charitatívnych zabehnutí v Bratislave „Behaj, zoznamuj sa a pomáhaj”. Zbiera finančné prostriedky pre ukrajinských obrancov a podieľa sa na organizovaní mítingov, verejných zhromaždení na podporu Ukrajiny. Zaujíma sa o medzinárodné vzťahy, geopolitiku, diplomaciu, históriu a marketingovú komunikáciu.

Gabika Zúbriková

Takmer 25 rokov pracuje ako finančníčka vo svete nezisku. Pozná ľudí z pomáhajúceho sektora a výsledky práce mnohých aktivistov a výnimočných ľudí pôsobiacich aj mimo neziskových organizácií. Vidí, ako sa veci dajú a chce toto poznanie šíriť. Vo svojej relácii Dá sa to sa venuje aj praktickým návodom, ako sa veci dali do pohybu, vrátane otázok spojených s financiami a ich získaním.

Mária Sendecká

Vysokoškolské časy strávila v Tatranskej Javorine na bakalárskom študijnom programe Stráž prírody. Magisterské štúdium venovala učiteľstvu biológie a ekológie na UKF v Nitre. Po škole pracovala ako  lektorka environmentálnej výchovy v lesnom prostredí a učila v malotriedke prírodovedné vedy. Dnes je regionálnou koordinátorkou a lektorkou v projekte Zelaná škola, ktorú realizuje CEEV Živica.

Andrea Settey Hajdúchová

Je novinárka, pôsobila v SME a neskôr ako PR manažérka v mimovládnych organizáciách (Úsmev ako dar, WWF) a Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Počas pandémie spoluzaložila Iniciatívu Dajme deťom hlas, ktorá upozorňovala na dopady dlhodobej izolácie na deti a mladých ľudí. Po pandémií sa iniciatíva zmenila na občianske združenie.

Eva Kopecká

Vyštudovala učiteľstvo v kombinácii dejepis – španielsky jazyk a literatúra na Univerzite Komenského v Bratislave. Niekoľko rokov pôsobila ako učiteľka, počas života v Madride pracovala v školskom manažmente. V rámci pobytu v Latinskej Amerike ochutnala aj dobrovoľníctvo. Publikovala vo viacerých tlačených aj online magazínoch a spolupracuje s RTVS. Venuje sa najmä kultúrnym prienikom medzi Slovenskom a španielsky hovoriacim svetom.

Jozef Šujak

Absolvoval slovenský jazyk a dejepis na FiF UK v Bratislave. Na svojom „rodnom gymnáziu“ učí už dvadsiaty rok. Mentoruje účastníkov programov Komenského inštitútu, Učitelia v akcii a už druhý rok aj žiakov na gymnáziu. V roku 2022 bol zaradený do výberu Top 30 v súťaži Učiteľ Slovenska.

František Cimerman

Vyštudoval krajinné inžinierstvo na Fakulte ekológie a environmentalistiky TU vo Zvolene. Venuje sa téme zmysluplného vzdelávania vonku v projektoch Sadovo a Hurá von.

Bianka Mária Bálintová

Študuje žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. V organizácii Humánny pokrok pôsobila ako aktivistka a istý čas ako manažérka sociálnych sietí a koordinátorka médií. Pre online portál Zero2Hero sa venovala rozhovorom s mladými ľuďmi a ich inšpiratívnym nápadom. Venuje sa primárne environmentálnym, vzdelávacím a spoločenským témam, v Denníku N pôsobí ako spoluatorka Zeleného newsfiltra a reportérka.

Samuel Chrťan

Vyštudoval žurnalistiku a politológiu. Pôsobil ako redaktor a editor týždenníka Trend, dnes je asistentom europoslanca Michala Šimečku. Vo voľnom čase sa venuje zážitkovému vzdelávaniu, rád si zahrá futbal a uvarí kamarátom vegánsky guláš.

Juraj Koník

Editor Denníka N. V médiách pracuje od roku 2006, začínal v televízii TA3 a v denníku SME, kde bol redaktorom zahraničného oddelenia, editorom domáceho oddelenia a vedúcim oddelenia Bratislava. Získal päť Novinárskych cien, v SME spolu s kolegami za sériu reportáží z rómskej obce Kecerovce, neskôr za text o Bratislave na konci volebného obdobia jedného primátora. V roku 2018 už v Denníku N získal dve Novinárske ceny za reportáž o učiteľovi, ktorý odišiel z Bratislavy, aby na východe Slovenska pomáhal aj deťom z osád. Najlepšou reportážou roka 2019 sa stal text Si prvák z chatrče, prepadneš. Zvykaj si, nie je to naposledy.

Eva Sládková

Vyštudovala Filozofickú fakultu UK, odbor história a slovenský jazyk a literatúra. Vyše 20 rokov pracuje v médiách, za svoju žurnalistickú prácu získala niekoľko novinárskych cien od Literárneho fondu a Slovenského syndikátu novinárov. Zaujíma ju komunálna politika, aktivity samospráv, komunitný život a kultúra.

Anna Jančová

Stredoškolská učiteľka, ktorá rada hľadá odpovede na otázky, súvisiace so vzdelávaním. Baví ju uvažovať s skúmať, čo pri učení (ne)funguje a prečo. Svoje úvahy a nápady overuje v praxi a ak sú použiteľné, rada ich posunie ďalej. Je absolventkou a mentorkou Komenského inštitútu a okrem pedagogiky sú jej vášňou knihy, amatérske divadlo a kráčanie.

Maia Martiniak

Režisérka dokumentárnych filmov. Vo svojich filmoch sa venuje primárne environmentálnym témam, rozvojovej spolupráci a téme rešpektovania práv detí a žien. V rokoch 2005 – 2007 bola spolu so Živicou hlavnou organizátorkou festivalu DYCH ZEME, ktorý sa venoval environmentálnym témam a novým trendom v ekológii. V roku 2015 v spolupráci s PLATFORMOU MIMOVLÁDNYCH ORGANIZÁCIÍ natočila krátke reklamy na férový spôsob života ŽI FÉR, v jednej z nich v hlavnej úlohe s Adelou Banášovou. V roku 2015 natočila v spolupráci s ČLOVEK V OHROZENÍ a RTVS dokumentárny film PREMENY, ktorý zachytáva rozvojovú spoluprácu a ekologické poľnohospodárstvo v Keni. Od konca roka 2017 sa vo svojej uzavretej skupine na sociálnej sieti Facebook venuje MINIMALIZMU V KAŽDODENNOM ŽIVOTE, ktorý aj intenzívne žije.

Kristína Červeňáková

Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Bola aktivistkou za práva zvierat v organizácii Humánny Pokrok a tiež redaktorkou online magazínu Romano fórum. Spravuje sociálne siete mimovládnej organizácii Živica. Pochádza z malého mesta, kde organizuje výmeny oblečenia. Je spoluzakladateľkou instagramovej platformy Na skládke, na ktorej sa venuje klimatickým a zvieracoprávnym témam. Knihomoľka, ktorá má záľubu v cestnej cyklistike.

Katarína Jakubcová

Vyštudovala anglický jazyk, slovenský jazyk, občiansku náuku a etickú výchovu na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského. Po dlhoročnej praxi na rôznych stupňoch škôl – základnej, jazykovej, bilingválnych gymnáziách, dokonca učila ESL aj v USA, sa rozhodla podporovať vo vzdelávaní učiteľov. Sama je absolventkou Komenského inštitútu a kvalita štúdia ju presvedčila, aby sa stala členkou jeho projektového tímu. Verí, že malými krokmi sa nám podarí posúvať školstvo k lepšiemu.

Vlado Maťo

Novinársky začínal na vlnách Slovenského rozhlasu. Z dopravného spravodajstva sa neskôr presunul do zahraničnej redakcie, kde reportážami z Indonézie zásoboval publicistickú reláciu Štúdio svet. Ako spravodajský redaktor pôsobil v Rádiožurnále a v denníku Hospodárske noviny. V súčasnosti sa venuje najmä doprave, energetike a firemným témam ako reportér ekonomického týždenníka TREND. Má rád umenie, podnetných ľudí, pekné miesta a nové chute.

Simona Mravčáková

Vyštudovala psychológiu a v Živici sa venuje programu Komenského inštitút. Rada sa rozpráva s ľuďmi, pretože tak sa najlepšie učí. Zaujíma sa o témy vzdelávania, umenia a kultúry. Je tiež vášnivá mačkárka.

Gréta Čandová

Študentka Sokratovho inštitútu. Pochádza z Košíc. Počas posledných pár polokočovných rokov mala to šťastie nájsť druhé domovy a priateľstvá na rôznych miestach a vnárať sa do vrstiev iných kultúr. Rok a pol pracovala a sprevádzala v múzeu/Centre polárnej žiary v Reykjavíku, kde návštevníkom vysvetľovala a približovala tento krásny prírodný fenomén. Na Slovensku pracovala napríklad ako turistická sprievodkyňa −po súši, i po vode na kajaku −,v srdcu blízkom kníhkupectve Artforum, či spolupracovala s výbornými novinármi na longform reportážach pre Mono.

V Nepále v úzkej spolupráci s miestnou komunitou stavali školu zničenú v zemetrasení, ako base manager mala na starosti aj objednávky a vynášky jedla, chod stanovej základne a všeobecnú komunitnú pohodu. Venovala sa kultúrnym i enviromentálnym dobrovoľníckym projektom a podujatiam na Slovensku, Morave i v zahraničí. Bakalárske štúdium žurnalistiky absolvovala na UK v Bratislave a semester na Varšavskej Univerzite.

Či sú to milované kopce za humnom, Himaláje alebo Islandská vysočina, najšťastnejšia je, keď sa túla prírodou. Rada fotí na film, píše, preciťuje danú chvíľu,  športuje, dume a učí sa.

Gábor Pásztor

Po ukončení Fakulty ekológie a environmentalistiky na Technickej univerzity vo Zvolene prešiel profesiami ako skladník, inštruktor v detských táboroch, barman, manažér hudobného klubu, osobný asistent, amatérsky filmár alebo dobrovoľník. Po práci so znevýhodnenými ľuďmi sa rozhodol naplno venovať tretiemu sektoru, kde našiel motiváciu sa neustále vzdelávať a hodnoty, s ktorými sa dokáže stotožniť. Pracuje v Živici na projekte Sokratov inštitút.

Katarína Janošíková

Pôsobila ako redaktorka Investigatívneho centra Jána Kuciaka. Pracuje tiež na investigatívnej relácii Cez čiaru, ktorú spustila Nadácia Zastavme korupciu. Predtým pripravovala spravodajstvo v RTVS. Počas štúdia žurnalistiky na Univerzite Komenského a po jeho ukončení pracovala ako videoreportérka v denníku SME. Pochádza z Trenčína.

Peter Ivanič

Peter Ivanič je manažér vzdelávacích projektov, vyučujúci a novinár. Snaží sa prispieť k rozvoju tzv. globálnej žurnalistiky na Slovensku. Tematicky sa zameriava na najrôznejšie rozvojové otázky, od udržateľného rozvoja a klimatickej zmeny po ľudské práva.

Katka Skybová

Pracuje pre nadáciu Green Foudation, kde je projektovou manažérkou Akadémie sociálnej ekonomiky a programu rozvoja sociálneho podnikania. Téme sociálneho podnikania sa venuje od roku 2015, kedy viedla program pre sociálnych podnikateľov s názvom Lietajúce ryby. Predtým ako prešla do neziskového sektora pôsobila v zdravotníctve ako komunikačná manažérka a analytička. Rozhovormi prispieva aj na portál heroes.sk

Andrea Kušnírová

Je študentkou Sokratovho inštitútu. Pochádza z Prešova. Aktuálne pôsobí v Brne a dokončuje štúdium švédčiny na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity, kde už vyštudovala učiteľstvo angličtiny. Okrem toho pracuje ako lektorka cudzích jazykov a prekladateľka pre nakladateľstvo Lingea. Počas roka študovania vo Švédsku sa priučila severskej efektivite a úcte k životnému prostrediu a vďaka pobytu na Taiwane si osvojila trochu menej európsky pohľad na svet a schopnosť zjesť paličkami akýkoľvek pokrm.

Zaujíma sa o literatúru, vzdelávanie a súčasné dianie. Nadchýna ju pobehovanie po horách, vegetariánske jedlo, joga, hompáľanie nohami na hojdačkách, slovníkové definície a onomatopoje. Má silne rozvinutý zmysel pre spravodlivosť a metafory, odsudzuje diskrimináciu akéhokoľvek charakteru a verí v rovnosť príležitostí a v existenciu jednorožcov.

Tomáš Fedorko

Študoval na Akadémii Umení v Banskej Bystrici, je absolventom Sokratovho inštitútu, spoluzakladal kníhkupectvo Artforum v Banskej Bystrici. V roku 2016 založil a odvtedy aj vedie  Artforum v Prešove. Narodil sa v Michalovciach, vyrastal v Bardejove, momentálne žije v Prešove. Je ženatý, má jednu dcéru.
„Východ je mojím domovom. Mám ho prirodzene rád, no aktívne a vedome sa snažím budovať si voči nemu aj jeden špeciálny druh lásky – byť voči nemu úprimne kritický. Mýtické uctievanie bájneho „Východu“ je dnes nebezpečný trend, ktorý zaváňa rusofilstvom a ktorému sa treba vyhnúť. Ale takisto je potrebné niektorým ľuďom na západe objasniť, že nie sme subsaharská Afrika. Je na to potrebná zmena myslenia. Budem veľmi rád, ak k nej budem môcť prispieť.“

Pavol Lacko

Analytik a novinár, ktorý píše najmä o vylúčených komunitách a filantropii. Popri tom edituje, školí kritické myslenie a pomáha rozvíjať ocenenie Biela vrana. Keď má chvíľu voľna, rád číta knihy a behá s kamarátmi po kopcoch.

Andrea Tóthová

Mäkká matka 40-tka. Žena so všetkými vlastnosťami, ktoré sa prejavujú podľa potreby a okolností.

Počas rodičovskej dovolenky je s láskou – a väčšinou i v porozumení k sebe samej – najčastejšie v roli matky dvoch vlastných pubertiakov Amélie (14) a Viliama (12),  malej chrumky Júlie (1) a tiež macochou získanej puberťáčky Dominiky (12).

V bežnom živote je okrem matky hlavne partnerka, dcéra, sestra, sesternica, teta, profesne učiteľka i lektorka, priateľka, kamarátka, známa, ex, pre niektorých nepochopiteľná i nepochopená, pre iných vzor. Skrátka: žena, ulica, dlaň, kosť.

Zuzana Gallayová

Absolvovala Fakultu ekológie a environmentalistiky na Technickej univerzite vo Zvolene, kde následne začala učiť predmety Environmentálna výchova a Metódy environmentálnej výchovy. Pre kontakt s praxou absolvovala rôzne enviro-výchovné kurzy Živice. Od roku 2019 vedie program Zelená škola. Vidí zmysel vo výučbe, ktorá je prepojená s reálnym životom.

Štefan Machajdík

Učiteľ náboženstva a etiky a bývalý člen manažmentu na Bil. gymnáziu C. S. Lewisa. Má dlhoročné skúsenosti s komunitnými teambuildingmi a tábormi pre teenagerov.

Zuzana Hudeková

Vyštudovala záhradnú a krajinnú architektúru a doktorandské štúdium absolvovala v odbore urbanizmus na Fakulte architektúry STU. Venuje sa predovšetkým ochrane životného prostredia, zelene a biodiverzity v mestách a ich adaptácii na zmenu klímy. Pôsobí v OZ REC Bratislava.

Erik Baláž

Ochranár, filmár, milovník prírody, lektor Sokratovho inštitútu. Vyštudoval Lesnícku fakultu na Technickej univerzite vo Zvolene, odbor Ekológia lesa. Pracuje na voľnej nohe ako filmár a tiež pre Lesoochranárske zoskupenie VLK. Viedol kampaň za ochranu Tichej a Kôprovej doliny v Tatrách, ktoré dnes predstavujú najväčšie prísne chránené územie na Slovensku. O týchto dvoch dolinách napísal aj úspešnú knihu „Posledná pevnosť: pätnásť rokov s medveďmi“. Do jeho filmografie patria prírodopisné snímky Strážca divočiny, Vlčie hory a Život v oblakoch. Je podpredsedom strany SPOLU.

„Mojím životným poslaním je preniesť medzi ľudí nadšenie z divokej prírody a motivovať ich, aby boli aktívni a pomáhali ju chrániť.“

 

Pavol Ďuriš

Amatérsky astronóm, ktorý so svojou priateľkou prevádzkuje astroturistický penzión Dolistowie v Parku hviezdnej oblohy v poľských Bieščadoch. Okrem pozorovania oblohy a cestovaniu po tmavých miestach planéty sa venuje astrofotografii a propagácii problematiky o svetelnom znečistení.

Janette Motlová Maziniová

Vyrástla v rómskej komunite v Novom Meste nad Váhom a ako prvá z rodiny vyštudovala vysokú školu. O svojom životnom príbehu napísala knihu Cigánka, ktorej vydanie môžete podporiť cez Startlab. V rámci neziskovej organizácie EDUMA pomáha majoritnej spoločnosti pochopiť a pracovať s ohrozenými skupinami.

Šimon Ondruš

Pouličný básnik, režisér dokumentárnych filmov, milovník slova, dychu a prirodzenosti. Môžete ho stretnúť v kaviarni, na trhu alebo na ulici, kde vám veľmi rád napíše báseň na písacom stroji.

Miroslav Kseňák

Učiteľ zo Základnej školou s materskou školou v Pliešovciach a absolvent Komenského inštitútu.

Bývalý vojak, ktorý sa snaží posúvať hranice a neuspokojí sa s priemerom. Stále vymýšľa niečo nové a neustále zháňa peniaze a veci, aby mohol svoje myšlienky realizovať. Keďže verí, že vášne duše dokážu zázraky a že najlepšie výkony podávame, keď zapojíme svoju hravosť, snaží sa to aplikovať aj v škole. Robí divné veci ako plávanie v ľadovej vode a neustále športuje.

Elena Slabejová

Študentka druhého ročníka žurnalistiky Univerzity Komenského. Milovníčka reggaetónu, cestovania a turistiky. ​

Martin M. Šimečka

Novinár, spisovateľ a lektor Sokratovho inštitútu, kde vedie workshop Ponovembrové dejiny Slovenska. Vyrastal v rodine filozofa a významného disidenta počas komunistického režimu.Štúdium mu preto bolo znemožnené, preto sa vyučil na učilišti v Slovnafte. Až do roku 1989 prešiel viacerými povolaniami; bol ošetrovateľom, predavačom, plavčíkom či kuričom.Po revolúcii založil vydavateľstvo Archa, neskôr tri roky viedol týždenník Domino fórum. Od roku 1999 pracoval ako šéfredaktor denníka SME až kým roku 2006 na svoju funkciu abdikoval. Dva roky bol šéfredaktorom českého týždenníka Respekt, kde pokračoval ako editor až do roku 2016. V súčasnosti píše komentáre a edituje v Denníku N.

Helena Tužinská

Helena Tužinská vyštudovala etnológiu a estetiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, na ktorej aj prednáša a vedie semináre k etnografickému výskumu, lingvistickej a evolučnej antropológii. Prekladu medzi jazykom práva a jazykmi iných kultúr sa venuje v Lige za ľudské práva od r. 2007, v súčasnosti je členkou správnej rady. Spolupracuje tiež s Nadáciou Milana Šimečku a Centrom pre výskum etnicity a kultúry. Prispela k publikácii In_akosti slovenské: z rozprávaní cudzincov a Vzdelávanie detí cudzincov. Je autorkou Antropologického slovníka pre RTVS. Rada dýcha, bicykluje, tancuje, spieva, chodí do hôr a píše. 

Fero Pauliny

Dlhé roky sa v Aliancii Fair-play venoval občianskemu oceneniu Biela vrana, dnes pracuje pre Nadáciu Pontis. Bol členom redakčnej rady čiernej labute a pomáhal s editovaním textov.

Katarína Čárska

Obyvateľka zaježovských lazov, ktorá pomáha s výukou matematiky v zaježovskej škole.

Ondrej Gažovič

Vyštudoval medzinárodné vzťahy a právo na Masarykovej univerzite v Brne, PhD. získal na Univerzite Komenského v Bratislave. Študijné a výskumné pobyty absolvoval na University of Oslo a na Diplomatic Academy of Vienna, v akademickej praxi sa venoval rozvojovej spolupráci, verejnej diplomacii, post-štrukturalizmu a výučbe kritického myslenia. Lektorsky pôsobil na viacerých univerzitách v SR a v ČR, na Sokratovom inštitúte, Komenského inštitúte, Slovenskej akadémii vied a Diplomatickej akadémii MZVaEZ SR. V r. 2012-2017 pôsobil ako diplomat na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, postupne na Odbore verejnej diplomacie a na Zastupiteľskom úrade SR v Berlíne.

Dominika Fukerová

Drzá rebelka :), ktorá zavesila život veľkomesta na klinec už po dvadsiatke, a odvtedy si viac či menej plní svoj sen o lepšom živote na Zaježovských lazoch. Verí, že aj zmenou súčasného mainstreamového životného štýlu je možné zvrátiť osud tejto planéty. So svojím šikovným mužom žije v opravenom storočnom kamennom dome, má dve deti, je na materskej. Rada šije, pestuje, tancuje a spieva, píše a cestuje.

Dušan Ondrušek

Facilitátor a tréner. Založil a vedie organizáciu Partners for Democratic Change Slovakia (PDCS), ktorá sa snaží kultivovať priestor pre dialóg, šíriť poznatky a zručnosti pre alternatívne spôsoby riešenia konfliktov, hlavne v oblasti komunitných a verejných konfliktov. Pôvodne pracoval ako psychológ, venoval sa poradenstvu a terapii. Zaoberal sa výskumom altruizmu a účinnosti rôznych typov tréningov. Od roku 1990 sa trénersky a konzultačne zameriava prevažne na oblasť organizačného rozvoja, alternatívnych spôsobov riešenia konfliktov a nenásilnej komunikácie. Ako tréner a facilitátor doteraz viedol viac asi 1100 tréningov vo viac ako 40 krajinách. Je autorom a spoluautorom 11 kníh. Je lektorom na Sokratovom inštitúte v rámci projektu SAMRS/2015/RV/1/10 a tiež na Komenského inštitúte.

Barbora Šišková

Absolventka psychológie na Univerzite Komenského a Sokratovho inštitútu v ročníku 2015/2016. Pôsobila ako koordinátorka – dobrovoľníčka nízkoprahového centra pre mládež v kríze, ale aj s dôchodcami v dome sociálnych služieb. Popri škole tiež pracovala so zahraničnými hosťami, ktorí prišli poznávať Slovensko. Koordinátorka podujatí Sokratovho inštitútu.

Miroslava Piláriková

Pochádza zo Zvolena a už do roku 2008 je súčasťou programu Zelená škola, ktorý aktuálne vedie. Ukončila bakalárske štúdium na Fakulte ekológie a environmentalistiky, odbor Filozofia a teória ekologizácie (ekofilozofia) a následne inžiniersky stupeň na odbore Ekológia a ochrana biodiverzity. Po dlhých pracovných dňoch si vie oddýchnuť hlavne pri varení, na dobrom koncerte, či pri prechádzke so psom. Jej najväčšou vášňou je dobrá hudba a túlanie sa po slovenských horách. Školám rada pomáha pri vymýšľaní aktivít do akčného plánu, pri motivácii a spolupráci, ale aj ako „bútľavá vŕba“ pri iných problémoch.

Tadeáš Žďárský

Študuje Environmentálne štúdia a udržateľný rozvoj na Univerzite Palackého v Olomouci. Je spoluzakladateľom a aktívnym členom študentského spolku Udržitelný Palacký, ktorý sa snaží z univerzity spraviť udržateľnejšie miesto pre štúdium. Medzi jeho záujmy patrí agroekológia, environmentálny aktivizmus a práca s mladými ľuďmi.

Daniel Pokorný

Od výuky lyžovania v lyžiarskej škole, cez terénnu prácu s ľuďmi s postihnutím, cez výučbu fyziky a matematiky na gymnáziu a cez vedenie detí zo sociálne slabého prostredia, som sa stále plavil smerom k najkrajšej z pedagogík – učeniu ako spokojne žiť. O toto sa momentálne snažím v lesnom klube Tramtária a v resocializačnom zariadení pre závislých Manus.

Katarína Gardianová

Študentka Fakulty ekológie a environmentalistiky na Technickej univerzite vo Zvolene.

Ľubica Vargová

Milovníčka prírody a bojovníčka za bezodpadovú spoločnosť. Už počas štúdia environmentalistiky na Prírodovedeckej fakulte UK pracovala v oblasti odpadového hospodárstva. Na tému odpadov v obci zacielila aj svoju rigoróznu prácu. Časť pracovnej kariéry venovala environmentálnemu vzdelávaniu detí. Ôsmy rok pracuje pre organizáciu zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK (do roku 2015 tzv. oprávnenú organizáciu).

Patrícia Beličková, Mladí reportéri pre životné prostredie

Mladí reportéri pre životné prostredie (Young Reporters for the Environment, YRE) je vzdelávací certifikačný program medzinárodnej Nadácie pre environmentálne vzdelávanie (Foundation for Environmental education – FEE), určený študentom vo veku 11 až 21 rokov. V súčasnosti sa je doň zapojených viac ako 13-tisíc študentov v 25 krajinách sveta. Viac informácií o projekte nájdete na www.mladireporteri.sk

Alex Kukumbergová

Študentka masmediálnej komunikácie, stážistka čiernej labute a šermiarka v Bratislavskom šermiarskom spolku.

Michal Horváth

Rodený Bratislavčan z pravého brehu Dunaja (Petržalka). Vyštudoval marketingovú komunikáciu na UK v Bratislave. Je čerstvý odídenec z marketingovej branže. Robil v PR ako account manager. Tvoril a realizoval kampane pre malých i veľkých klientov (OSF, ČSOB).

Po štrnásťročnej skúsenosti s prácou s mládežou, vďaka Saleziánom Dona Bosca a Domke – Združeniu saleziánskej mládeže na Mamateyovej, sa rozhodol splniť si svoj sen, ktorý v ňom pomaly dozrieval – pomôcť mladým ľuďom objaviť svoje kvality a rozvíjať ich ako kariérny poradca a mentor. Popri tom by sa rád pokúsil zmeniť náš vzdelávací systém.

Zavialo ho to na jeho bývalú strednú školu – SOŠ Farského 9 v Bratislave, kde učí a snaží sa rozvíjať a pozitívne motivovať svojich študentov. Keď neučí, tak robí workshopy alebo nejakú zážitkovú akciu pre mladých, napríklad s MO Plusko.

Má rád, keď si môže pospať, posedieť pri vínku s priateľmi alebo sa odreagovať pri športe. Uvidíte ho najmä s loptou na nohe či s hokejkou v ruke.

Katarína Pázmány

Vyštudovala psychológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Po profesnej i osobnej stránke sa dlhodobo zaujíma a nadchýna pre oblasti spojené so vzdelávaním, sociálne segregovanými skupinami, psychoterapiou a zážitkovou pedagogikou. Od roku 2015 pôsobí ako junior trénerka v PDCS, v tom istom roku zároveň zakladala sociálny podnik s nepočujúcimi. Je absolventkou 2. ročníka Sokratovho inštitútu, organizovala jeho festival Showcrates a dnes vedie program Komenského inštitút. Má rada hory, hravosť, rána, vodu, prácu a odvážnych ľudí.

Alexander Ač

Vedecký pracovník na Ústave výskumu globálnej zmeny AV ČR v Brne v odbore fyziológie rastlín. Prednáša a popularizuje globálne témy, ako globálne otepľovanie, vyčerpávanie fosílnych palív, alebo finančníctvo. Prispieva komentármi, analýzami a článkami do slovenských a českých denníkov. Je hlavným autorom prekladu voľne dostupnej publikácie Obnoviteľné zdroje energie – s chladnou hlavou.

Monika Suchánska

Členka mimovládnej organizácie Živica, v ktorej vedie projekt Funebra. Je spoluzakladateľkou českých a slovenských prírodných cintorínov a spolku Ke kořenům. Celebrantka posledných rozlúčok.

Marián Jánoš

Vyštudoval všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského a finančný manažment na Fakulte matematiky Univerzity Komenského. V rámci občianskeho aktivizmu sa venuje korupcii, plytvaniu a angažuje sa v prospech vedeckého skepticizmu. V spolupráci s INEKO a Nadáciou Zastavme korupciu je spoluautorom dvoch analýz o PPP projektoch. Publikuje na blogu Denníka N.

Miriam Semjanová

Vyštudovala ekonomickú a finančnú matematiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Od roku 2011 pôsobí ako inštruktorka zážitkovej pedagogiky v MO Plusko.  V CEEV Živica pracuje v tíme projektu Sokratov inštitút, do ktorého sa dostala ako jeho absolventka v ročníku 2014/2015.

Tina Gažovičová

Sociologička, analytička a lektorka. Odborne sa venuje inkluzívnemu vzdelávaniu, odbúravaniu predsudkov a multikultúrnym spoločnostiam. Pochádza z Bratislavy, žila opakovane v zahraničí a od roku 2017 býva s rodinou v Zaježovej.

Miroslav Kašiak

Od svojho príchodu do Zaježovej spolupracoval s miestnym občianskym združením Pospolitosť pre harmonický život (PHŽ) – najprv ako dobrovoľník, neskôr ako koordinátor projektov a od roku 2010 do roku 2016 toto občianske združenie viedol. Popritom sa venoval aj rôznym iným zárobkovým a nezárobkovým aktivitám – stavebným prácam (najmä peciarstvo), konzultáciám (predovšetkým v oblasti prírodného staviteľstva), ťažbe a obchodovaniu s alternatívnymi menami (Bitcoin a pod.), sprevádzaniu exkurzií, prednášaniu či tvorbe web stránok. V súčasnosti je zamestnaný ako softvérový vývojár.

Zuzana Dovalová

 Vyštudovala environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave, kde neskôr ukončila doplňujúce pedagogické štúdium. Už počas školy sa ako dobrovoľníčka venovala environmentálnej výchove pre DAPHNE. Od roku 2007 pracuje ako lektorka a metodička v CEEV Živica. V rámci tvorby globálnych a environmentálnych výučbových programov sa venuje rôznym metódam zážitkovej pedagogiky. Okrem hľadania nových prístupov ako vnímať a sprostredkovať informácie žiakom ju napĺňa cestovanie, vzdelávanie (sa), písanie, kontakt s prírodou a inšpiratívnymi ľuďmi.

Anka Valentýniová

V Zaježovej žije od konca minulého storočia, je mama štyroch dcér. Záľuby a závislosti: deti, zvery,  pestovanie zeleniny, vešanie prádla na šnúru v jabloňovom sade, písanie stĺpčekov, čítanie, kolektívne športy, oheň…. Každodenná Zaježová.

Iniya Govender

12-ročná polovičná Indka, polovičná Slovenka žijúca na lazoch na Zaježovej.

Rado Sloboda

Šéf Sokratovho inštitútu a bývalý člen redakčnej rady čiernej labute. V roku 2013 inicioval sériu happeningov upozorňujúcich na nebezpečenstvo, ktoré predstavuje nový župan BBSK Marián Kotleba. V roku 2014 sa tieto aktivity pretavili do vzniku iniciatívy Nie v našom meste a wachdog projektu WatchBBSK. Posledných 6 rokov sa venoval ľudským právam v Amnesty International Slovensko, kde založil a viedol aktivistickú skupinu v Banskej Bystrici. Popri ľudských právach sa angažoval v záchrane bystrického Amfiteátra a pravidelne spolupracuje s kultúrnym centrom Záhrada na rozličných diskusných podujatiach o aktivizme, spoločenských problémoch a angažovanosti. Na sklonku roku 2015 obnovil s priateľmi a priateľkami kníhkupectvo Artforum v Banskej Bystrici, pretože verí, že ostrovov pozitívnej deviácie nikdy nie je dosť.

FB: https://www.facebook.com/rado.sloboda1?fref=ts

Twitter: https://twitter.com/Rado_Sloboda

Pavol Široký

Nezávislý odborník v oblasti zmeny klímy, energetiky, životného prostredia a geológie, ktorý pôsobí v oblasti ochrany životného prostredia už cez 20 rokov. Koordinátor klimatickej a energetickej kampane v OZ Za Matku Zem.

Ivana Poláčková

Vyštudovala environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte UK a počas štúdia pôsobila ako dobrovoľníčka v rôznych environmentálnych organizáciách (Za Matku Zem, VLK, Greenpeace). Po skončení štúdia si vyskúšala prácu v súkromnom sektore aj v školstve. Od roku 2000 je v CEEV Živica, najprv ako lektorka environmentálnej výchovy pre materské školy a neskôr ako ekoporadkyňa. Po materskej dovolenke s dvoma synmi sa do Živice vrátila, venuje sa outdoorovej výučbe v rámci platformy Hurá von a je riaditeľkou Živice.

Juraj Mesík

Je absolventom Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine, kde promoval v roku 1988. Od gymnaziálnych rokov bol aktívny v ekologickom hnutí, organizácia Ekotrend ktorú viedol bola v roku 1985 rozpustená komunistickou Štátnou bezpečnosťou. Po Novembri 1989 bol poslancom Federálneho zhromaždenia, zakladajúcim predsedom Strany zelených na Slovensku a neskôr pôsobil na Federálnom výbore pre životné prostredie v Prahe. Po rozbití republiky sa vrátil na Slovensko, do roku 2002 bol riaditeľom Nadácie Ekopolis a pôsobil v správnych radách viacerých mimovládnych organizácií. V rokoch 2003 až 2008 pracoval ako špecialista v Svetovej banke vo Washingtone na projektoch v Tanzánii, Nigérii, Moldavsku, Thajsku a v ďalších rozvojových krajinách. V súčasnosti prednáša na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave a na Palackého univerzite v Olomouci. Autor mnohých komentárov a textov a jednej knihy. Otec troch synov.

Martin Smrek

Aktivista, zakladateľ a predseda OZ VEGÁNSKE HODY, doktorand na štúdiu sociálnej práce na Univerzite Komenského, odhodlaný cyklista a nadšený vegánsky kuchár.

Petra Ježeková

Vyštudovala environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte UK a „Environmental Policy“ program na AINOVA v Svätom Juri. V CEEV Živica pôsobí na rôznych pozíciách od roku 2002. Absolvovala stáž v partnerskej ekoporadni v rakúskej organizácii „die umweltberatung“. Je certifikovaná „eko-upratovačka“  a mestská včelárka. Momentálne je zodpovedná za Ekoporadňu Živica a mestské včely.

Peter Faltus

Absolvent štúdia na Sokratovom inštitúte. Pracuje v oblasti verejného obstarávania. Podnikateľ, kouč, rekreačný športovec. Zaujíma ho človek, ľudské spojenie a správa vecí verejných.

Andrea Uherková

Propagátorka záchrany starých odrôd ovocia, ktorým sa venovala počas štúdií na Fakulte ekológie a environmentalistiky vo Zvolene a súčasná ekofunebráčka. Je absolventkou Sokratovho inštitútu, kam priniesla tému prírodného pohrebníctva, v ktorom vidí zmysel a odvtedy ho pomáha rozvíjať na Slovensku. V Živici pracuje na rôznych projektoch od roku 2017. V súčasnosti sa venuje projektu Funebra a najmä Záhrade spomienok vo Zvolene. Na prírodnom cintoríne pôsobí ako správkyňa a obradníčka. Najviac nažive sa cíti v prírode, s priateľmi, pri dobrej knihe či jedle. Smrť je pre ňu sprievodkyňou životom.

Michaela Ridzoňová

Pochádza z Banskej Bystrice. Študuje predškolskú a elementárnu pedagogiku na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Je dobrovoľníčkou vo voľnočasovej organizácií pre deti a mládež – Slovenský skauting. Vedie tam dievčenský oddiel a tiež organizuje zážitkové kurzy pre mladých lídrov. Tak isto je sprievodkyňou v Lesnom klube Mravenisko v Banskej Bystrici. V budúcnosti by chcela s priateľmi založiť  lesnú škôlku pre deti.

Tomáš Ryška

Sociálny antropológ a ekonóm. Uskutočnil dlhodobý výskum v juhovýchodnej Ázii. Je autorom knihy Svět bílého Boha: příběh moci bezmocných a niekoľkých dokumentárnych filmov, za ktoré získal viacero ocenení. V súčasnosti pôsobí na Katedre sociálnych vied Filozofickej fakulty na Univerzite Pardubice.

Zuzana Labašová

V Živici sa venuje globálnemu vzdelávaniu, momentálne pôsobí v Komenského inštitúte. Ku globálnemu vzdelávaniu ju priviedla životná cesta – detstvo strávila na malom ostrove v Stredozemnom mori, neskôr študovala psychológiu na Univerzite Komenského a City University of New York. Dôležitosť globálneho vzdelávania vníma aj vďaka svojej dcére, ktorá je Slovenka indicko – afrického pôvodu, pričom polovica jej rodiny žije v USA.

Marie Stracenská

Väčšinu svojho profesijného života strávila v médiách. Okrem toho takmer deväť rokov konzultovala a pomáhala s politickým PR. Pôsobí v TA3. Je trénerka, školiteľka a príležitostná moderátorka. Témy, ktorým sa prevažne venuje sú komunikácia vo všetkých možných odtieňoch, prezentácia a práca s informáciami. Obdivuje všetkých, ktorí sa snažia meniť verejný priestor k lepšiemu. Mama dvojčiat, milovníčka príbehov a kníh, dlhých prechádzok rezkým krokom a pletenia.

Juraj Jordán Dovala

Pôvodne rocker zo Žiaru nad Hronom je dnes spisovateľom, bylinkárom a biskupom Cirkvi československej husitskej v Brne. Počas štúdia na vysokej škole sa aktívne venoval záchrane kláštora Katarínka v Západných Karpatoch, strávil polroka na duchovnom retreate v Negevskej púšti v Izraeli.

Miro Kocúr

Teológ, publicista ale aj rímskokatolícky kňaz, ktorý sa v roku 2003 rozhodol z tejto služby odísť. Stal sa riaditeľom bilingválneho gymnázia, bol výkonným riaditeľom mimovládnej organizácie Via Iuris. Píše, bloguje a stále je jednou nohou v nejakej škole. Dnes pôsobí v neziskovej organizácii Leaf, vyučuje na vysokej škole BISLA a moderuje reláciu na rozhlasovej stanici Rádio Slovensko.

Juraj Hipš

Zakladateľ a bývalý riaditeľ Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica. Pôvodne učiteľ v Bratislave, dnes obyvateľ lazov na Zaježovej. V rámci CEEV Živica sa venuje zriadeniu modelovej škole vo Zvolene.

Janet Livingstone

Američanka z Bostonu, ktorá od roku 1990 žila 15 rokov na Slovensku. Začínala ako lektorka angličtiny a koordinátorka občianskeho vzdelávania, neskôr pôsobila v neziskovom sektore na Slovensku, v Zambii aj v iných krajinách sveta. Bola v tíme Stredoeurópskej nadácie a dnes pôsobí ako prekladateľka a koučka manažérov a mimovládnych organizácií.

Martin Neupauer

Tulák pôsobiaci vo viacerých mimovládnych organizáciách, punkový hudobník z bratislavskej kaviarne.

Vladimír Cílek

Aenean sapien magna, cursus at libero tristique, semper commodo mauris. Duis ultrices sed lorem non aliquam. Nam lectus nisi, cursus ornare dui eu, feugiat egestas felis. Fusce suscipit justo est, vitae porttitor leo placerat ac. Ut quis eros at velit imperdiet hendrerit.

Juraj Balogh

Aenean sapien magna, cursus at libero tristique, semper commodo mauris. Duis ultrices sed lorem non aliquam. Nam lectus nisi, cursus ornare dui eu, feugiat egestas felis. Fusce suscipit justo est, vitae porttitor leo placerat ac. Ut quis eros at velit imperdiet hendrerit. Aliquam dapibus turpis sit amet quam ultrices semper. Suspendisse porta tempor nulla, nec mattis urna blandit ut.

Mikuláš Huba

Prof. RNDr. MIKULÁŠ HUBA, CSc. je vedec, ochranár a bývalý poslanec NR SR. Vyštudoval geografiu a stal sa vedeckým pracovníkom Geografického ústavu Slovenskej akadémie vied, kde sa dodnes venuje environmentálnej geografii. V 70. rokoch bol členom Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) a vedúcim sekcie ľudovej architektúry. Podieľal sa na príprave národného parku Podunajsko a publikácie Bratislava – nahlas. V roku 1990 sa stal poslancom Slovenskej národnej rady a rokoch 1990–1992 bol predsedom jej výboru pre životné prostredie. V roku 1992 bol s Josefom Vavrouškom spoluzakladateľom Spoločnosti pre trvalo udržateľný život (STUŽ). Po vzniku Slovenskej republiky bol zvolený za predsedu samostatnej slovenskej STUŽ. V roku 1996 sa spolu s profesorom Erazimom Kohákom stal prvým laureátom Ceny Josefa Vavrouška. Od roku 2006 je profesorom v odbore fyzická geografia a geoekológia. V minulom volebnom období bol opäť poslancom národnej rady. Je zakladateľom Slovenského ochranárskeho snemu.

Kristína Hudeková

Študovala žurnalistiku a manažment prírodných zdrojov na viedenskej BOKU. Aktívna mestská cyklistka so záujmom o komunálnu politiku a životné prostredie. Členka Slovenského ochranárskeho snemu.

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner